Marketing sportowy – 4 najważniejsze trendy 2016

Przeglądając Facebooka można pod koniec roku natknąć się na dziesiątki komentarzy typu: „Niech ten rok już się skończy!” 2016 będzie pamiętany jednak nie tylko negatywnie. W świecie marketingu sportowego ugruntował kilka obecnych już wcześniej trendów oraz przyniósł nowe. Zapraszam do krótkiego podsumowania mijającego roku. Co zapamiętamy?

Marketing sportowy trendy 2016

REAL TIME COMMUNICATION

Komunikacja przeniosła się już na stałe do social media: to one agregują newsy i są coraz potężniejszym generatorem ruchu dla mediów. Marki, w tym sportowe lub inwestujące w sport, zrozumiały, że konieczny jest zwrot w prowadzonej komunikacji. Przez kilkanaście godzin dziennie, a podczas dużych wydarzeń sportowych, trzeba być gotowym do komunikacji w czasie rzeczywistym. Użytkownik oczekuje dostarczenia mu treści w momencie, kiedy dane wydarzenie ma miejsce. A jeśli forma będzie dla niego praktyczna, użyteczna i rozrywkowa – potrafi odpowiednio pochwalić dzieląc się ze znajomymi.

Nie wszystkie formy muszą być jednak rozrywkowe. Klub sportowe, szczególnie te o globalnej reputacji, odnajdują się także w sytuacjach, które pozornie ich nie dotyczą.

E-SPORT

Dziedzina, która zyskiwała na znaczeniu od kilku lat. W tym roku przebojem wdarła się do biznesplanów wielu klubów sportowych, a własne sekcje e-sportu założyły lub przejęły już funkcjonujące zespoły takie firmy jak Manchester City, Paris Saint-Germain czy Schalke Gelsenkirchen. Pod koniec października do tego grona dołączyła Legia Warszawa, która zorganizowała międzynarodowy turniej w FIFA 17 (tu link) oraz zakontraktowała już dwóch zawodników.

Trudno przewidzieć jaka będzie przyszłość inwestycji klubów sportowych w e-sport. Można z powodzeniem obstawiać, że liczba klubów z sekcjami e-sportu wzrośnie w 2017 r. Myślę jednak, że ze strony klubów i organizacji sportowych w ciągu 12 miesięcy będzie to jednak bardziej kanał dotarcia do obecnej grupy kibiców i poszerzania jej o kolejnych niż próba ustanawiania rozgrywek równoważnych do tego, co dzieje się na prawdziwych boiskach.

LIVE STREAMING W SOCIAL MEDIA

W czasach kiedy platformy mikroblogowe zaczynają pozyskiwać prawa do transmisji wydarzeń sportowych (więcej tutaj) pojawia się pytanie: czy to już zmierzch telewizji? Do tak śmiałych tez jeszcze daleko, ale można powiedzieć, że 2016 r. przyniósł rewolucję jeśli chodzi o przenoszenie się wydarzeń sportowych do Internetu. Kibice zostali zaproszeni nie tylko na trybuny, ale i do szatni swoich zespołów. Ponadto część ekskluzywnych treści transmitowanych jest wyłącznie na Facebooku jak choćby backstage popularnej za Oceanem Wrestlemanii (więcej tutaj). Ciekawym przykładem tegorocznej realizacji była transmisja treningu poprowadzonego przez Annę Lewandowską dla partnerek piłkarzy podczas zgrupowania reprezentacji Polski w Juracie przed EURO 2016.

Zagrożeniem dla posiadaczy praw jest w tym przypadku jednak nielegalne transmitowanie przez użytkowników, jak miało to miejsce przy KSW 37. Właściciel praw jednak pokazał, że we współpracy z odpowiednimi służbami można radzić sobie (więcej tutaj) z takimi występkami.

WIDEO 360 STOPNI

Rozpowszechnienie urządzeń do nagrywania w 360 stopniach ułatwiło stosowanie ich przez kluby sportowe. Można bez obaw powiedzieć, że w 2016 ta forma stała się już standardem. Kibice (m.in. Liverpool FC), którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu sportowym, są zapraszani na stadion poprzez bardzo sugestywne nagrania.

lfc

Co czeka nas w 2017?

To będzie pole do popisu dla marketerów, a szczególnie dla ich kreatywności. To bowiem 12 miesięcy bez dużych globalnych wydarzeń sportowych, a więc uwagę, czas (a dla niektórych i budżet) wygrają ci z najlepszymi pomysłami. Nadal trwać będzie wyścig pod szyldem komunikacji w czasie rzeczywistym, a także pokazywanie backstage’u do granic możliwości. Wygląda też na to, że zarówno sponsorzy jak i organizacje sportowe czy kluby będą jeszcze więcej inwestować w media własne. Jedno jest pewne: nie będzie nudno

Miłego dnia!
Waldemar Gojtowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s