SportBiz. Nowe, lepsze Forum

23 i 24 marca miałem okazję uczestniczyć w Forum Sportu i Biznesu – SportBiz. To kontynuacja Dni Marketingu Sportu, które na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych imprez tego typu w naszym kraju.

DMS pod zmienionym szyldem po raz pierwszy odbywały się na PGE Narodowym. Jako uczestnik poprzednich edycji od samego wejścia poczułem, że nowa lokalizacja (w ostatnich latach DMS organizowano w Centrum Olimpijskim w Warszawie) dodaje wydarzeniu nie tylko prestiżu, ale i świeżości. Na wypełnionym po brzegi SportBiz Expo można było poczuć się jak na prawdziwych targach – nie brakowało przedstawicieli biznesu, organizacji i klubów sportowych.

Nowością było między innymi centrum e-sportu. Drugiego dnia SportBiz można było zmierzyć się w bezpośrednim pojedynku z Michałem Srokoszem, profesjonalnym zawodnikiem sekcji e-sportowej Legii Warszawa. Drugi w życiu kontakt z konsolą Xbox będę wspominał miło, mimo że różnica klas pomiędzy amatorem a zawodowcem była widoczna.

SportBiz podobnie jak w poprzednich latach DMS, podzielony został na dwa dni. Pierwszy to seria inspirujących wykładów, głównie z ekspertami z zagranicy. Na głównej scenie w formule 5-minutowych show-off prezentowali się także wystawcy SportBiz Expo. Wykłady zainaugurował Lewis Wiltshire, partner z londyńskiej agencji Seven League, który wcześniej przez 4 lata pracował dla Twittera. W wystąpieniu Wiltshire’a widać było duże wyczucie trendów digitalnego świata. Koniecznością odważnych działań w zmieniającym się świecie cyfrowym potrafił zarazić uczestników konferencji. Ciekawostki ze świata social media i technologii możecie zresztą znaleźć na blogu Seven League.

Pierwszy dzień SportBiz zakończyła już tradycyjnie w przypadku tej imprezy i jej poprzedniczki – Gala Nagród Biznesu Sportowego. Szczególnie ucieszyła mnie jedna z 10 nagród. W kategorii „Social Media” zwyciężyła Ekstraklasa SA, gdzie od 2013 r. miałem możliwość opracować i wdrażać strategię działań w mediach społecznościowych, a także zakładać kanały, dzięki którym liga piłki nożnej jest dziś wzorem dla innych organizacji sportowych w Polsce. Miałem okazję osobiście przekazać gratulacje Karolinie Hytrek-Prosieckiej i z przyjemnością obserwuję jak rozwija się cyfrowa obecność Ekstraklasy.

W drugim dniu SportBiz uczestnicy dostali wolną rękę: mogli swobodnie wybierać zajęcia spośród 5 różnorodnych bloków warsztatowych. Ja wybrałem blok A – „PR i marketing – na drodze do profesjonalizacji w sporcie” i muszę przyznać, że dawno z żadnej konferencji w Polsce nie wychodziłem tak pełen pomysłów. Dzień rozpoczął Łukasz Majewski z VML Poland, który tłumaczył nowoczesne rozumienie marketingu zintegrowanego. Pan Łukasz wywołał poruszenie na sali jedną z ilustracji, którą każdy mógł odnieść do siebie.

Gorąco było także na spotkaniu z Albertem Hupą z Interactive Research Center, który zachęcił uczestników warsztatów do wspólnego poszukiwania „wschodzących influencerów sportowych”. Muszę przyznać, trochę ze wstydem, że niektóre nazwiska jak np. Katarzyna Dziurska, usłyszałem po raz pierwszy. Dzień warsztatowy w tym bloku zakończył Rafał Janik z 140media, który bardzo szczegółowo pokazał możliwości, także reklamowe, jakie dziś daje Twitter. Jeśli ktoś nie był przekonany do „planowania” komunikacji w czasie rzeczywistym to po spotkaniu na pewno zmienił zdanie.

SportBiz zakończył się spotkaniem, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Na jednej scenie usiedli obok siebie znani dziennikarze sportowi, których łącznie na Twitterze obserwuje kilkaset tysięcy osób – Mateusz Borek, Michał Pol, Tomasz Smokowski, Paweł Wilkowicz i Tomasz Włodarczyk. Dziennikarze opowiadali o swojej przygodzie z social mediami – od pierwszego tweeta wysłanego przez Michała Pola w 2009 r. (dotyczył tenisa) po założenie przez Mateusza Borka konta na Instagramie w połowie marca 2017 r.

Miłego dnia!

Waldemar Gojtowski

Zdjęcie tytułowe: www.facebook.com/PGENarodowy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s