Sport i VR. Małżeństwo z rozsądku?

W czasach kiedy toczą się dyskusje, czy wirtualne rozgrywki powinny zostać włączone do programu igrzysk olimpijskich, technologia coraz odważniej wkracza do tradycyjnie rozumianego sportu. Postęp i upowszechnienie narzędzi to nie tylko szansa dla sportowców, ale i dla kibiców, którzy mogą decydować nie tylko jak, ale i gdzie będą uczestniczyć w meczu ulubionego klubu czy narodowej reprezentacji.

Taką szansę otwiera wirtualna rzeczywistość (VR), która za pomocą prostych urządzeń pozwala użytkownikowi na znalezienie się w ciągu kilku minut na stadionie Benfiki Lizbona czy amerykańskiej ligi baseballa . Nikogo nie powinien dziwić fakt, że w ramach umowy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim Intel dostarczy zaawansowane rozwiązania, w tym w zakresie VR, na wszystkie igrzyska olimpijskie do 2024 r.

Wystarczy urządzenie typu Samsung Gear VR czy Google Daydream View (do nabycia za kilkaset złotych), by znaleźć się w miejscu oddalonym o kilka tysięcy kilometrów i to w samym środku sportowego wydarzenia. Co więcej, mało kto wie, że średniej klasy smartfon jest dziś w stanie nagrywać i przetwarzać w trybie VR, co jest sporą rewolucją w zakresie user generated content.

Organizatorzy rozgrywek są coraz bardziej otwarci na aplikacje i rozwiązania typu VR. Oficjalną aplikację VR ma choćby tenisowy turniej Roland Garros , majowy finał piłkarskiej Ligi Mistrzów BT Sport pokazywało w 360 stopniach, a fragmenty ostatnich finałów NBA można było zobaczyć od środka, wybierając nawet miejsce w wirtualnej hali.  Dlaczego tak się dzieje? To kolejne potwierdzenie prawdziwości tezy o oczekiwaniach użytkownika – „anywhere, anytime, any device”. To nie nadawca, czy organizator rozgrywek decyduje dziś w jaki sposób kibice wezmą udział w wydarzeniu.

Zgodnie z najnowszym raportem eMarketer, do 2019 r. 42,9 mln ludzi w Stanach Zjednoczonych będzie używało VR, czyli ok. 15% populacji. Upowszechnieniu tej technologii sprzyja nie tylko dostępność narzędzi, ale przyzwyczajenie użytkowników do formatów typu wideo 360 na Facebooku czy w YouTube. W marcu tego roku inżynierowie Facebooka szacowali, że do tamtej pory w serwisie zostało opublikowanych już ok. 25 milionów zdjęć i ok. miliona klipów wideo wykonanych w 360 stopniach.

 

 

Za większym upowszechnieniem idzie też spadek cen urządzeń, ale i niższa jakość i związane z tym gorsze customer experience. To duże pole do popisu zarówno dla organizatorów rozgrywek, jak i nadawców by oferować takie doznania, które będą naprawdę onieśmielające. Jednocześnie to szansa dla reklamodawców na formaty, które będą angażujące dla użytkowników. Zdarza się już bowiem, że klienci chcą… testować produkt w VR przed jego zakupem.

Specjalnie dla Sportlab.blog

Martin Heller, head of video innovation, die Welt

członek zespołu intovr.de 

Martin Heller, FOT. WELT.DE

Użycie cinematic VR podczas wydarzeń sportowych może przynieść wiele korzyści zarówno dla odbiorców, jak i dla branży sportowej. Może ono zabrać kibica do samego środka wydarzenia tak blisko, jak nie potrafi tego zrobić żadne inne medium. Poczucie, że jest się częścią meczu lub rozgrywek albo gościem VIP na honorowym miejscu tuż obok zawodników przy lini bocznej boiska może wywołać niesamowite, pozytywne emocje. To również aspekt więcej niż interesujący dla reklamodawców.

Dziś dostępny jest szeroki zakres bardzo drogich produkcji, ale i rozsądnych cenowo rozwiązań w dobrej jakości, jakie oferujemy choćby w intovr. Wybór to kwestia trybu pracy i sposobu w jaki się produkuje. W kolejnych latach ceny będą spadać. Zarówno jeśli chodzi o produkcję, jak i o technologię dostępną dla indywidualnych klientów, np. gogle VR. To wyzwanie dla firm, które produkują VR zbyt drogo, ale będzie jednocześnie czynnikiem nakręcającym masową konsumpcję tej technologii. VR nie jet rozwiązaniem dla elit. Musi zostać wprowadzone na masową skalę.

To co przy transmisjach VR robi firma NextVR z Kalifornii jest niesamowite. Nie tylko te rozwiązania będą powszechniejsze, ale także coraz częściej stosowany będzie storytelling przy pokazywaniu wydarzeń sportowych od kuchni.

Fot. tytułowe: Samsung Portugal

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s