TOP 10 w biznesie sportowym 2017

Przypływ pieniędzy prywatnych i publicznych, sukcesy sportowe mimo roku nieolimpijskiego i coraz odważniejsze inwestycje w wizerunek sportowców – w minionych dwunastu miesiącach w polskim biznesie sportowym działo się sporo. Przedstawiam Wam subiektywne zestawienie najciekawszych wydarzeń.

1. Nowelizacja ustawy hazardowej

W 2017 r. na nowo otworzyły się drzwi Sezamu dla polskiego sportu. Zliberalizowana ustawa hazardowa dała nowe możliwości promocji bukmacherom, z prezentacją kursów na czele. To dobra wiadomość dla organizacji piłkarskich, klubów, a także wydawców. Tym bardziej, że rynek bukmacherski urósł w Polsce w 2017 r. o blisko 100% i nic nie wskazuje na to, by miał się zatrzymać.

2. Aktywność RL9

Najlepszy polski piłkarz może być wzorem dla młodszych zawodników nie tylko na boisku. W jego działaniach widać także sporą świadomość biznesową, szczególnie w zakresie eksploatacji własnej marki. W zeszłym roku najpierw w czerwcu ogłoszono powołanie agencji marketingowej Stor9_, która ma zajmować się ”przygotowywaniem i realizację spójnej strategii komunikacji, łączącej wszystkie obszary działalności Anny i Roberta Lewandowskich”. W październiku gruchnęła za to wieść o uruchomieniu domu mediowego RL Media (we współpracy z holdingiem marketingowym Group One). RL Media ma obsługiwać wszystkie kampanie związane z wizerunkiem Lewandowskiego.

3. Upadek polskiego kolarstwa

Koniec roku wstrząsnął polskim kolarstwem. Na jaw wyszły afery skrywane ponoć skrzętnie od lat. Skandal ujawnił Piotr Kosmala, były wiceprezes Polskiego Związku Kolarskiego. W wywiadzie dla serwisu WP SportoweFakty opowiedział, że zlecony w Związku audyt wykazał nadużycia natury obyczajowej, których skala była „porażająca”. Według niego, chodziło m.in. o zastraszanie, seks z podopiecznymi, a nawet gwałt. Ze wspierania Związku szybko wycofali się najważniejsi, a co najgorsze długoletni partnerzy – OTCF, Orlen, CCC. Pod koniec grudnia Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka zapowiedział, że PZKol nie może liczyć w 2018 r. na dotacje z jego resortu.

4. Rozchwytywani piłkarze

Dobre wyniki Reprezentacji Polski w piłce nożnej i drugie z rzędu zakończone sukcesem eliminacje do dużej imprezy przełożyły się na zainteresowanie marketerów bohaterami drużyny. Kamil Grosicki, Bartosz Kapustka i Michał Pazdan zostali ambasadorami marki Kubuś, Kuba Błaszczykowski reklamował chipsy Lay’s, a Kamil Glik swoim wizerunkiem wsparł Blachotrapez (przy okazji oficjalnego partnera kadry). Najwięcej kontrowersji wzbudziła współpraca Arkadiusza Milika z serwisem społecznościowym Tinder, służącym do znajdowania partnerów. Na bazie współpracy z TInderem swojego pracodawcy, włoskiego klubu Napoli, Milik miał założyć w aplikacji swój profil i umówić się z wybranymi fankami zespołu.

5. Gala KSW na PGE Narodowym

W mojej opinii najważniejszy event sportowy minionego roku. Pod koniec maja na PGE Narodowym zasiadła blisko 60-tysięczna publiczność, większa niż w 2015 roku podczas rekordowej dla UFC imprezy w australijskim Melbourne (dokładnie 56 tysięcy 214 widzów). Z rozmachem zrealizowana transmisja i wielki powrót do klatki Łukasza “Jurasa” Jurkowskiego – z tego zapamiętamy KSW Colosseum.

6. Przetasowania na rynku praw tv

Minione dwanaście miesięcy to także duża aktywność nadawców telewizyjnych. Rynek ten znacznie się ożywił, między innymi dzięki zmianom w gronie licencjobiorców. Wiemy już, że piłkarską Ligę Mistrzów i Ligę Europy od przyszłego sezonu pokażą anteny Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu. Popularną od lat w Polsce Bundesligę przejęła stacja Eleven, która następnia podzieliła się częścią praw z nc+. Przed nami bój o prawa do Ekstraklasy, który zapowiada się pasjonująco.

7. Koniec duetu

Rynkiem sportu w telewizji tąpnęły nie tylko zmiany dotyczące praw, ale i rewolucje personalne. 2017 r. zostanie przez wielu zapamiętany jako koniec duetu Tomasz Smokowski – Andrzej Twarowski, którzy przez lata stali się znakiem rozpoznawczym kanałów CANAL+. Prowadzona przez nich w każdą ligową niedzielę “Liga+ Extra” zyskała nową formułę, a widzowie z niecierpliwością czekają na powrót do zawodu legendarnego już tandemu.

8. Otwarcie Śląskiego

Jedna z większych epopei w ostatnich latach dobiegła końca: kolejna już inwestycja w Stadion Śląski w Chorzowie (zwany też Narodowym) ma przywrócić obiektowi dawny blask. 1 października po 8 latach ponownie otwarto bramy stadionu, który po renowacji może pomieścić 54 tysiące widzów. Po remoncie Odbyło się na nim już kilka imprez, w tym mecze reprezentacji U19 oraz Silesia Marathon. Do czasów w których na Śląskim koncertowała Metallica czy U2, a reprezentacja ogrywała największych na świecie jeszcze daleko, ale zarządzający obiektem mają ambitne plany. We współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki planowane są starania o organizację imprezy rangi mistrzostw Europy.

9. Druga edycja ministerialnego programu “Klub”

Po sukcesie pierwszej edycji Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na wsparcie klubów sportowych rekordową kwotę 30 milionów złotych. Dofinansowanie może uzyskać każdy klub sportowy działający przez co najmniej 3 lata w formie stowarzyszenia i prowadzący szkolenie sportowe, które skierowane jest do dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Kwota dofinansowania wynosi 10 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych i 15 tys. zł dla wielosekcyjnych.

10. Szał na Joannę

Poza piłkarzami, skoczkami narciarskimi i lekkoatletami jedną z jaśniejszych marketingowo postaci minionego roku była Joanna Jędrzejczyk. Sponsorzy wręcz zabijali się o współpracę z silną nie tylko w oktagonie sportsmenką z Olsztyna. Dowodem na to między innymi kontrakty z Play czy Oshee. Jędrzejczyk została także ambasadorką Sport.pl oraz wystąpiła w telewizyjnym show TVN “Agent”. Sam miałem okazję współpracować z Joanną przy promocji jej pierwszej biografii – kilka słów o tym TUTAJ.

Miłego dnia!

Waldemar Gojtowski

Fot. https://www.facebook.com/pg/stor9com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s