Sportowe radio internetowe. Czy to się uda?

Nowy rok przyniósł spore poruszenie na rynków mediów. Ruszają dwa zapowiadane od kilku miesięcy projekty, które proponują innowację w postaci radia nadającego wyłącznie o sporcie.

1 lutego, w rocznicę emisji pierwszego radiowego programu w Polsce, w eterze można było po raz pierwszy usłyszeć radio Zapinamypasy.pl. Radio, którego redaktorem naczelnym został Michał Gąsiorowski, wieloletni dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, celuje w grupę słuchaczy na poziomie 400-500 tysięcy. Z ostatnich informacji  wynika, że przez pierwsze cztery dni stronę radia odwiedzało dziennie ponad 78 tys. realnych użytkowników.

Zapinamypasy.pl nadają od 7.00 do 23.00 (w nocy nadawana jest muzyka), prezentując szeroką ofertę: od piłki nożnej po programy łączące sztukę ze sportem. Przy projekcie pracuje ok. 50 osób. Nazwa projektu wzięła się od słynnego powiedzenia Andrzeja Twarowskiego, którym rozpoczynał transmisje z ligi angielskiej w CANAL+ (ma dołączyć do redakcji po zakończeniu zakazu konkurencji ze strony nc+).

Po kilku dniach słuchania Zapinamypasy.pl jestem pozytywnie zaskoczony. Poza ofertą sportową do radia przyciąga starannie dobrana setlista, co może stać się znakiem rozpoznawczym radia.

9 lutego wystartuje za to konkurencja pod rozpoznawalną już na polskim rynku marką Weszlo.com. Siłą Weszło FM będzie nie tylko potencjał 300 tysięcy realnych użytkowników serwisu piłkarskiego, ale i duża grupa rozpoznawalnych postaci. Audycje w Weszło FM tworzyć będą m.in. Łukasz „Juras” Jurkowski, Dariusz Urbanowicz, Grzegorz Szamotulski czy Piotr Wołosik. W wersji audio, a docelowo wideo, powróci także program publicystyczny „Stan Futbolu”, prowadzony przez Krzysztofa Stanowskiego. Co ciekawe, redakcja nie przewiduje emisji klasycznych serwisów informacyjnych, co odróżnia ją od bezpośredniej konkurencji.

Recepta na sukces

Obie ekipy przekonują: rynek jest na tyle pojemny, że starczy miejsca dla dwóch rozgłośni internetowych. Odwołują się do innych krajów, w których radia sportowe mają pewne miejsce na rynku. Krzysztof Stanowski pisał na początku stycznia:

Katalońskie rozgłośnie nie bawią się w obiektywizm, uznając – jak wszystkie media w Hiszpanii – że piłka to tylko zabawa i trzeba swoim słuchaczom/czytelnikom dostarczać takich emocji, jakich oczekują. Jeśli więc oni się smucą, komentator smuci się wraz z nimi. Jeśli skaczą z radości, komentator skacze najwyżej. Wtedy – w samochodzie – utwierdziłem się w przekonaniu, że hiszpańskie rozgłośnie sportowe w fenomenalny sposób wychodzą naprzeciw oczekiwaniom.

Dobrą inspiracją może być także brytyjskie radio talkSPORT. Wzorzec to jednak bardzo daleki, bo radio należące do irlandzkiej Wireless Group (w 2016 r. przejętej przez News Corp. Ruperta Murdocha) zbliża się do 20-lecia działalności i dziś jest prawdziwą medialną machiną. Słuchać go można online, poprzez aplikacje mobilne, na falach krótkich (AM) oraz za pomocą telewizyjnych platform cyfrowych. talkSPORT posiada także między innymi prawa do transmitowania meczów angielskiej Premier League w kraju (prawa międzynarodowe znajdują się w portfolio BBC).

Brutalne realia rynku

Na dziś trudno o prognozę jak na nową ofertę odpowiedzą marketerzy. Na pewno szybkie udostępnienie nowych rozgłośni na jak największej liczbie platform pomoże w zgromadzeniu możliwie lojalnej grupy słuchaczy.

Klaudia Tkacz, szefowa sprzedaży Zapinamypasy.pl cytowana przez Wirtualnemedia.pl powiedziała:

Chcemy dotrzeć również do mniejszych klientów, firm regionalnych, które otrzymają od nas atrakcyjną ofertę i chcą zaistnieć z produktem i usługą, zgodnie ze swoją potrzebą i zasięgiem na rynku lokalnym.

Obie ekipy zdają sobie sprawę z konieczności posiadania aplikacji mobilnej. W przypadku Weszło FM jest ona już gotowa, Zapinamypasy.pl również zapowiadają jej udostępnienie.

Bez względu na przyszłość nowych stacji jedno jest pewne: w roku igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w piłce nożnej polscy kibice dostają ofertę, jakiej na rynku jeszcze nie było.

Miłego dnia!

Waldemar Gojtowski

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s