5 działań, które sponsor może podjąć, gdy brakuje wyniku sportowego

O postawie Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Rosji napisano już co najmniej kilkadziesiąt analiz, a kolejne z pewnością przed nami. O ile zawodników czekają urlopy, to sponsorzy zarówno samej kadry, jak i poszczególnych zawodników otrzymali twardy orzech do zgryzienia.

W czasie emocjonującego meczu z udziałem Polaków ryzyko zgonu u mężczyzn może wzrosnąć nawet o 25 proc. – wynika z badań śląskich kardiologów. Teraz wyobraźcie sobie co musieli czuć marketerzy, których marki inwestowały poważne części swoich budżetów w wsparcie Reprezentacji lub jej zawodników.

Co zrobić? Jak się zachować, kiedy wynik na boisku nie jest sprzymierzeńcem marketera przekonującego swój zarząd, że komunikacja poprzez sport jest właśnie tym, czego firma potrzebuje?

Poniżej przykłady 5 działań, które można zastosować w takiej sytuacji.

Działanie 1: Przeciwdziałaj 

Podstawowa i najbardziej skuteczna metoda. Przygotowanie komunikacji wariantowej, już na kilka miesięcy przed turniejem, na który zwrócone są oczy całego kraju. Wymaga to szczególnego wysiłku, wiąże się z przekonaniem ambasadora marki, a także z zachowaniem maksymalnej dyskrecji, ale pozwala na szybkie i skuteczne działanie w momencie niepowodzenia sportowego. W krótkim czasie można zmienić ton kampanii.

Działanie 2: Zmniejszaj impakt

Czynność stosunkowo najłatwiejsza do przeprowadzenia. Polega na zmniejszeniu częstotliwości komunikacji z udziałem ambasadora marki lub wspieranego podmiotu. Nieraz może być także odwróceniem komunikacji o 180 stopni – skoncentrowaniem się tymczasowo na zupełnie innej grupie odbiorców.

PRZYKŁAD DZIAŁANIA MARKI SAMSUNG , która zdecydowała się po fali krytyki jaka przetoczyła się przez media wobec selekcjonera Adama Nawałki na zmianę obsady spotów reklamowych – Nawałkę zastąpiła Anja Rubik.

Działanie 3: Okaż wsparcie 

Szczególnie ważne dla marek inwestujących długofalowo w komunikację poprzez sport. Zgodnie z kibicowskim hasłem: „Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce”, marka zajmuje jasne stanowisko, że nie interesuje jej wynik jednego turnieju, a dotychczasowe osiągnięcia i przyszłość zawodnika lub zespołu.

PRZYKŁAD DZIAŁANIA MARKI LEROY MERLIN, która na własnym fan page zachęcała do dalszego kibicowania Reprezentacji, mimo że ta straciła szanse na awans przed ostatnim meczem w turnieju.

Działanie 4: Wykorzystaj fakty 

Opcja kusząca dla marek aktywnych w komunikacji poprzez sport przez cały rok, nie tylko w trakcie turnieju. Polegać może choćby na wyciągnięciu do pierwszej linii komunikatów na zasadzie analogii. Np. jeśli mówicie, że nasi zawodnicy spędzili za dużo czasu na planach reklamowych to opowiadamy, że sam Cristiano Ronaldo poświęcił na takie obowiązki w 2017 r. ponad 70 dni.

Działanie 5: Mierz emocje

Droga wymagająca zarówno aktywności marki, jak i podejścia agile w komunikacji. Ważne jest wyczucie temperatury emocji w grupie docelowej i odpowiednio dopasowywać przekazy do poszczególnych wydarzeń – wyniki kolejnych meczów, powrót zespołu, zakończenie współpracy z selekcjonerem. Każde z takich wydarzeń jest szansą dla marki na real time marketing.

Inwestujesz w komunikację poprzez sport i potrzebujesz pomocy? Zapraszam do kontaktu.

Miłego dnia!

Waldemar Gojtowski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s